img

Rozmieszczenie gości na sali weselnej – jak to zaplanować?

Umiejętne zaplanowanie kto, gdzie i z kim siedzi podczas uczty weselnej wcale nie jest proste i oczywiste. Każdy kto zaczynał się nad tym zastanawiać dochodzi do wniosku, że to bardzo ciężkie zadanie. Pewnym ułatwieniem jest ustalenie reguł, którymi warto się kierować podczas ustalania weselnego ustawienia gości. Bardzo dużo zależy od temperamentu i charakteru gości oraz od relacji jakie panują miedzy rodzinami, co także warto brać pod uwagę. Zanim zaczniemy szczegółowo planować miejsca dla gości, warto w pierwszej kolejności zaplanować miejsce dla Pary Młodej. To powinno być priorytetem i punktem centralnym do którego będziemy się odnosić.

Miejsce Młodej Pary to zawsze jest miejsce wyjątkowe i honorowe, gdzie będą się kierowały oczy wszystkich gości. Zgodnie z tradycją jaka panuje na polskiej ziemi to od strony Panny Młodej powinien siedzieć ojciec Pana Młodego oraz matka Panny Młodej, natomiast obok Pana Młodego będzie zasiadać ojciec Panny Młodej i matka Pana Młodego. Jednak dziś wszystko się zmienia i często obok młodych siedzą świadkowie, a rodzice zasiadają wśród pozostałych członków rodziny, lub też przy tym samym stole, ale nie w najbliższym otoczeniu Młodych.

Bardzo częstym sposobem rozmieszczenia gości jest posadzenie dwóch rodzin po przeciwnych miejscach na sali weselnej, co sprawdza się w wielu przypadkach, ponieważ członkowie jednej rodziny znają się dobrze i nieraz już się wspólnie bawili. Nie wpływa to pozytywnie na integracje pomiędzy rodzinami, jednak wiele osób uważa, ze to najlepszy sposób. Innym układem usadzenia gości jest rozmieszczenie ich według wieku, czyli młodzi z młodymi, starsi ze starszymi. Takie towarzystwo szybciej znajduje wspólny język, niekiedy jednak zdarzają się osoby które uważają, iż powinny być po drugiej stronie.

Uważajmy na to, aby posadzić z daleka od siebie osoby o których wiemy, że są skłócone. Pamiętajmy także, aby lepiej posadzić z daleka od siebie osoby o odmiennych poglądach politycznych oraz religijnych, ponieważ zbyt odbiegające od siebie opinie mogą doprowadzić do niepotrzebnych kłótni i zwad.

Piotr

Redakcja ozyrardow.pl

Zobacz również