img

Jak sadzać gości weselnych, aby nie doprowadzić do dramatu?

Wiele osób mających już za sobą organizację przyjęcia weselnego przekonuje nas o tym, że umiejętne posadzenie gości przy stołach weselnych nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście, jeśli zwrócimy uwagę na reguły, jakie składają się na weselną etykietę, zadanie to będzie bez porównania łatwiejsze, reszta zawsze zależy jednak od samej młodej pary oraz od relacji pomiędzy rodzinami. Jeszcze przed analizą relacji rodzinnych i animozji pomiędzy krewnymi, warto zastanowić się nad tym, gdzie będzie się znajdował stół Pary Młodej.

To właśnie to miejsce cieszy się statusem miejsca honorowego, staje się więc podstawą do rozlokowania pozostałych członków naszej rodziny. Najstarsze tradycje mówią o tym, że obok panny młodej powinien zasiąść ojciec pana młodego i matka panny młodej, przy panu młodym zasiada zaś jego teściowa w towarzystwie ojca panny młodej. Obecnie jednak mamy do czynienia z wieloma zmianami i najczęściej państwo młodzi siedzą otoczeni świadkami, a rodzice trafiają do swojej rodziny, choć ciągle znajdują się blisko młodej pary.

Samo rozmieszczanie gości weselnych może się odbywać na dwa sposoby.

Pierwszy zakłada, że członkowie dwóch rodzin trafiają na przeciwległe części sali. Ma to swoje plusy, rodziny znają się bowiem, a tym samym we własnym towarzystwie mogą się dobrze bawić. Niestety, minimalizuje to szansę na lepsze poznanie drugiej z rodzin, nie ma więc mowy o integracji.

Drugi sposób bazuje na układzie młodzi-starzy. Jedna część sali jest zarezerwowana wówczas dla starszych gości, a druga – dla młodszych. Oczywiście, to młodzi w takim układzie integrują się bez porównania szybciej, znajdując ze sobą wspólny język. Niestety, jest to też układ, który może wywoływać animozje, okazuje się bowiem, że nie brakuje osób przeświadczonych o tym, że ich miejsce znajduje się w drugim końcu sali. Jeśli zależy nam na tym, aby wesele przebiegało w znośnej atmosferze, nie zaleca się łączenia ze sobą krewnych, którzy za sobą nie przepadają, par po rozwodzie oraz gości, o których wiadomo, że mają odmienne poglądy polityczne i religijne. Często takie błędy potrafią wpłynąć na przebieg wesela.

Marta

Redakcja ozyrardow.pl

Zobacz również