Portal Gyrardowa

O mieście

Historia miasta Żyrardów

Yrardów (yrardów, polski Żyrardów) to miasto w Polsce, część województwa mazowieckiego, powiat yrardów. Posiada status gminy miejskiej. Zajmuje powierzchnię 14,35 km². Ludność – 41 516 osób (za 2004 rok).
Został nazwany na cześć francuskiego inżyniera Philippe’a Girarda, wynalazcy przędzarki do lnu, który na początku XIX wieku założył tu fabrykę tekstyliów.

W dniach 23-28 kwietnia 1883 r. Odbył się tu pierwszy masowy strajk robotniczy w Cesarstwie Rosyjskim (podczas którego 8 tys. Robotników z innych sklepów dołączyło do pracowników przędzalni największej w Królestwie Polskim fabryki włókienniczej „Żyrardowska Manufaktura”, która rozpoczęła strajk). Strajkujących strajkujących zatrzymała policja, która próbowała ich uwolnić od otwartego ognia (3 robotników zginęło, 4 zostało rannych), ale strajk zakończył się zwycięstwem strajkujących (właściciel fabryki był zmuszony odwołać obniżkę płac i wypłacić strajkującym za dni strajku).

1 września 1939 r. Rozpoczęła się II wojna światowa, po zakończeniu działań wojennych we wrześniu 1939 r. I niemieckiej okupacji Polski fabryka tekstylna жираyrardów została włączona do koncernu Hermann Göring AG pod nazwą Hermann Goering-Manufacturwerke i przeorientowana na produkcję dla Niemców. W sierpniu 1943 r. Grupa bojowa Gwardii Ludowej pod dowództwem porucznika Wołodiewskiego zaatakowała strażników zakładu (kilku strażników zginęło, ale porucznik GL Tichij zginął w strzelaninie z patrolem Wehrmachtu, który przybył na dźwięk strzałów).

W 1970 r. Liczyło 33 tys. Mieszkańców, miasto było ośrodkiem przemysłu lniarskiego (produkowano tu bawełnę, pończochy i tkaniny do szycia), przemysłu skórzanego oraz produkcji napojów alkoholowych.

Na początku lat 80. miasto znalazło się w aglomeracji warszawskiej, w 1981 r. Mieszkało tu 38 tys. Osób.